Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség, mely a bőr speciális gyulladásával jár. Kortól függetlenül bárkinél kialakulhat, tünetei igen kellemetlenek. Kiváltó okai többfélék is lehetnek, de minden esetben hasonlóak a tünetek. A leginkább elterjedt nézet szerint az ekcéma egyfajta immunválasz-reakció a szervezettel kapcsolatba kerülő irritatív anyagokra, de kiválthatják allergiás mechanizmusok is. Az ekcéma sajnos egy gyógyíthatatlan betegség, azonban kellő odafigyeléssel és megfelelő bőrápolással együtt lehet élni vele, s a tünetek is kezelhetők, kordában tarthatók.
Mi váltja ki?
Az ekcémát számos ok kiválthatja, melyeket két nagy csoportba lehet osztani. Az úgynevezett exogén ekcémákat külső hatások okozzák, mely nem bőrirritáció, hanem allergia, melyet kiválthatnak például a bőrre rákerülő növényi vagy állati eredetű anyagok (pollen, szőr), vagy a különböző vegyszerek, esetleg fémek. Okozhat ekcémát a bőrön vagy a szervezetben elszaporodó baktériumok, gombák antigénje is. A másik csoportba, az úgynevezett endogén ekcéma csoportjába az egyedi hajlam, fogékonyság miatt kialakuló tünetek tartoznak, melynek során az ekcémás bőrtünetek már csecsemő- vagy gyermekkorban megjelennek.
Az ekcéma tünetei
Az ekcémának számos típusa létezik, azonban a különböző ekcéma-fajtáknak közös tünete a kellemetlen viszketés, folyamatos vakarózási kényszer. A vakarózás következménye gyakran a kiütések megjelenése, főleg a kezeken és a csuklókon, de arcon, háton vagy lábon is megjelenhet. A viszketés és a kiütés mellett az ekcéma főbb tünetei lehetnek még:
• bőrszárazság
• hámlás
• kipirosodott bőr
• hólyagok
• pörkök
• duzzadt kiütések
Tünetek megjelenése különböző életkorban
• A csecsemők bőre jóval érzékenyebben reagál a különböző hatásokra, mint a felnőtteké. Sajnos az ekcéma már kisbabáknál is kialakulhat, ilyenkor bőrkiszáradás vagy akár sebesedés is megjelenhet az arcon, homlokon vagy a combokon. A viszketés nagyon kellemetlen lehet a babák számára, az alvásban is zavarhatja őket.
• A két évesnél idősebb gyermeknél jellemzően a könyökön, térden, fül mögött vagy a csuklón alakulhat ki ekcéma, melynek tünete a kipirosodott, száraz bőr, valamint a pikkelyes hámlás.
• Felnőtteknél is hasonló formában jelenik meg az ekcéma, azonban más területeket érint, többek közt a fejet, vállakat, nyakat vagy a mellkast.
• Idősek esetében a tünetek szinte teljesen megegyeznek a fiatal felnőttekre jellemző tünetekkel, csak sajnos súlyosabb formában jelenik meg a bőr lipid- és nedvességtartalmának csökkenése miatt.
Az ekcéma kezelése
Súlyosságától függően más-más kezelést igényel. Általában helyi szteroid készítményekkel kezelhetők, melyeket kúraszerűen, a panaszok jelentkezésekor kell használni. A különböző erős készítmények a gyulladást viszonylag rövid időn belül megszüntetik. A tünetek enyhítését követően úgynevezett immunmoduláló készítményeket is alkalmazni lehet, melyek elősegítik a tünetmentes állapot megőrzését.
A gyógyszeres kezelésen kívül fontos az is, hogy kiiktassuk az összes olyan kozmetikumot az életünkből, melyek erősíthetik az ekcéma tüneteit. Ezek helyett érdemes olyan alternatívák használata, melyek kíméletesek a bőrhöz, használhatunk többek közt gyógynövényes natúrkozmetikumokat is. Az ekcémás betegeknek a hidratálásra is nagy hangsúlyt kell fektetni.
Az ekcéma kialakulásában ugyan nagy szerepet játszik a genetika, mégis számos lépést tehetünk a tünetek megjelenésének megelőzése érdekében:
• fontos a folyamatos hidratálás, különösen száraz időben, illetve zuhanyzás után
• nem tanácsos 36°C-nál melegebb vízben fürdeni
• érdemes enyhe szappanokat, illatanyagmentes bőrápolási termékeket használni
• a szintetikus anyagok helyett a pamut- vagy a vászonruhák viselése ajánlott
Az ekcémával küzdők gyakran otthon, saját maguk próbálják meg a tüneteket csökkenteni, a betegséget gyógyítani. Az öngyógyítás azonban nem mindig jó megoldás, hiszen a bőrelváltozások hátterében több betegség is állhat. Érdemes tehát már a tünetek megjelenésekor szakorvos segítségét kérni.