Napjainkban a jóga egy igen közkedvelt és népszerű mozgásforma, s talán ez nem is véletlen, hiszen számos kutatás bizonyítja a jóga pozitív hatását mind a testi, mind a lelki folyamatokra. Alacsonyabb intenzitással ugyan, de terhesség alatt is fontos a rendszeres mozgás a baba és az anya egészsége szempontjából egyaránt, és erre az egyik lehetőség a kismama jóga. A kismama jóga során számos olyan gyakorlat elvégzésre kerül sor, amely csodákat képes tenni a terhesség alatt is.
Miben segíthet a kismama jóga?
A terhesség alatti jóga gyakorlatok segítenek az energiaszint megőrzésében, illetve annak fokozásában, természetesen nagyon kímélő és gyengéd módon. Emellett a test rugalmasságának megőrzésében is segítséget nyújt.
A kismama jóga a klasszikus jógában alkalmazott pózokat és gyakorlatokat egy adaptált formában alkalmazza, mely illeszkedik a megváltozott testhez. A különböző légzőgyakorlatok és testgyakorlatok segítségével a kismamák megtanulják felismerni, elkülöníteni és aktiválni a medencefenék izmait.
A várandósság során végzett jóga nagymértékben hozzásegíti a kismamákat a belső egyensúlyérzethez, valamint egyfajta nyugodt erőhöz, mely segít leküzdeni a rájuk váró kihívásokat.
A kismama jóga jótékony hatásai
• a terhesség utolsó hónapjaiban gyakori az ödéma és a görcsök kialakulása, melyet a kismama jóga hatékonyan csökkent
• segít felkészíteni a medencét a szülésre
• a kismama jóga hatással van a baba fekvésére, így, ha szükséges, segít a megfelelő pozícióba fordítani
• oldja a méhnyak és a szülőcsatorna körüli feszültséget
• erősíti és átmozgatja a has táját, így stimulálva a bélmozgást
• csökkenti a reggeli rosszulléteket, illetve a várandósság alatt gyakran előforduló hangulatingadozásokat
• növeli a test energiaszintjét, eközben az anyagcserét lassítja
• segít a megfelelő testtartás megtartásában, ezáltal enyhíti a hátfájást
Ajánlott gyakorlatok
A kismamák esetében kiemelten fontos, hogy kíméletesen, de hatékonyan erősítsék a törzsizomzatukat, valamint, hogy megelőzzék a hát- és derékfájdalmakat. Szerencsére ehhez számos jógapóz létezik, többek közt ilyen a macskapóz is, melyet szigorúan homorítás nélkül szabad csak elvégezni. A medence övezet megfelelő nyújtása, lazítása, valamint rugalmasan tartása szintén nagyon fontos, melyhez a pillangóülés változatai, a terpeszülés, illetve a csípőlazító és körző gyakorlatok rendkívül hatékonyak.
Tiltott gyakorlatok
A kismama jóga során nem javasoltak azok a gyakorlatok, melyeket hason és háton fekve, a hasat túlnyújtva kell elvégezni, valamint a hasat összepréselő gyakorlatok is tiltottak. Emellett a fordított testhelyzeteket is érdemes kerülni, hiszen a várandósság során a kismama súlypontja egyre inkább eltolódik, így előfordulhat esés, sérülés.
A kismama jóga és a trimeszterek
• Első trimeszter
Ebben az időszakban nagyobb a vetélés kockázata, ilyenkor elsősorban csak az alsó végtagok és a medencefenék izomzatát erősítő pózok és gyakorlatok ajánlottak.
• Második trimeszter
A hátizomzatot, a mellkast és a csípőt erősítő gyakorlatok javasoltak. Nem ajánlott a hasonfekvésben végrehajtott pozíciók gyakorlása.
• Harmadik trimeszter
Ebben az időszakban előtérbe kerül a relaxáció, az egyes gyakorlatok között minél több nyugtató hatású póz beiktatása javasolt.
A kismama jóga természetesen nem csak az anyára, hanem a babára is rengeteg jótékony hatással bír. Többek közt azoknak a babáknak, akiknek az édesanyjuk a terhesség során kismama jógára jár, jobban fejlődik az idegrendszere, már az anyaméhben is (ringató gyakorlatok), valamint születésüket követően nyugodtabb, ugyanakkor gyorsabban fejlődő babák lesznek.