Egy szép, ápolt kert egyik legfontosabb titka a megfelelő időben és megfelelő módon történő öntözés. Az automata öntözőrendszer egy olyan önműködő locsoló berendezés, mely egy előre beállított program szerint, emberi beavatkozás nélkül öntözi meg a kertet. Szinte teljesen észrevétlenül épülnek be a környezetbe, hatékonyságuk alapja az öntözési szabványoknak megfelelő tervezés, valamint a professzionális kivitelezés és a rendszer megfelelő beállítása.
Az automata öntözőrendszer célja, hogy a csapadékhiányos időszakokban megfelelően biztosítsa a szükséges vízmennyiséget, hogy a kert mindig teljes pompájában ragyoghasson. A kerten belül optimális mértékben osztja el a szükséges folyadékmennyiséget, figyelembe véve a talajminőséget, a növényzetet, a domborzati viszonyokat, valamint az árnyékos, illetve napos területeket.
Az öntözőrendszer működése
Az automata öntözőrendszer egy olyan talajba ásott csőrendszer, mely a vízhozamnak, valamint a kert adottságainak megfelelően zónákra van felosztva. A különböző zónákra csepegtetőcsöveket, szórófejeket vagy vízporlasztókat szerelnek, mely történhet akár a földfelszín alatt vagy akár felett is. Az öntözővíz szelepek segítségével jut el a zónákba, onnan pedig az öntözendő területre. A szelepeket egy elektromos vezérlőegység nyitja és zárja. Víznyomás hatására a szórófejek kiemelkednek a talajból, ezt követően pedig az előre beprogramozott ideig locsolják, permetezik vagy csepegtetik az adott területet. Eső vagy fagy esetén egy beépített érzékelő kikapcsolja a vezérlőegységet, majd pedig bekapcsolja azt, amint a körülmények újra ideálisak a locsoláshoz.
Az automata öntözőrendszer előnyei
- Rengeteg időt spórol meg nekünk, nem kell foglalkoznunk a locsolással
- Nem igényel semmilyen felügyeletet, hiszen működése teljesen automatikus, az előre beprogramozott módon öntöz
- Gazdaságos, hiszen pont annyit és pontosan ott öntöz, ahol szükség van rá
- Rendszeres és egyenletes öntözést biztosít a jól megtervezett vízeloszlásnak köszönhetően
- Éjszaka is öntözhet
- Az automata öntözőrendszerek eső esetén nem öntöznek
- Egészségesebb környezetet teremt, mivel az öntözőrendszer porlasztott cseppjei megkötik a levegőben lévő polleneket, illetve a port
- Gyönyörű kertet eredményez
- Láthatatlan, csak az öntözés idejére emelkedik ki a földből
- Egy jó öntözőrendszer költséghatékony is, hiszen vizet takarít meg, nincs túlöntözés
Hátrányok
Az automata öntözőrendszerek használatával a talajban lévő tápanyagok hamarabb kimosódhatnak, így bizonyos időközönként a növények tápanyag utánpótlására lehet szükség. Hátrányként említhetjük még a környezetszennyezést is, hiszen az automata öntözőrendszerek nagyrészt műanyagból állnak, melyet a földbe ásunk, s ez minimálisan bomlik.
Karbantartás
- Tavaszi üzembe helyezéskor előkerülhetnek olyan rejtett hibák, melyek a hideg idő alatt keletkezhettek, azonban javítás után újra tökéletesen működőképes lesz a berendezés.
- Fontos a téliesítés is, hiszen a locsolórendszerek 20-30 cm mélyen vannak telepítve, mely magasabban van, mint a fagyhatár, ezért télen a vizet kompresszorral ki kell fúvatni, hogy a fagy ne repessze szét a műanyag alkatrészeket.
- Ezen kívül léteznek speciális karbantartások is, ám nem minden öntözőrendszernél szükségesek. Speciális karbantartást igényel a locsolórendszer például akkor, ha kútról működtetjük a berendezést, és a kút homokol. Ilyenkor fontos, hogy mielőtt a víz az öntözőrendszerbe kerülne, leszűrjük a homokot.
Néhány évvel ezelőtt még a tehetősebbek kiváltsága volt az automata öntözőrendszer, azonban napjainkban a széles termékkínálatnak köszönhetően, már szinte mindenki megengedheti magának, hogy kertje egész évben tündököljön.
Amennyiben automata locsolórendszert szeretnénk kertünkbe telepíteni, érdemes szakember segítségét kérnünk, hiszen csak a megfelelően megtervezett és szakszerűen telepített öntözőrendszerek működnek hosszú évekig hatékonyan és megbízhatóan. Az alkatrészek gondos összeválogatása és az időszakos karbantartás szintén elengedhetetlen a hosszútávú, üzembiztos működés szempontjából.