Sokan nem szeretnének megválni régi, szeretett antik bútoraiktól, kedvenc foteleiktől, kanapéjuktól, akkor sem, ha az már kopott, sérült vagy kifakult. Az ilyen bútorokon napjainkban már igen könnyen lehet segíteni, hogy újra az eredeti fényükben pompázzanak. Antik bútor kárpitozással lehetőségünk van rá, hogy egy szakember segítségével bútorainkat felújítsuk, restauráljuk, újrakárpitozzuk. A nagyobb igénybevétel miatt elég gyakran előfordul, hogy egy kanapé vagy fotel szövete szétfoszlik, kikopik vagy valamilyen módon megsérül, azonban ha a szivacsozás még tökéletes állapotban marad, a kárpitanyag áthúzása megoldja a problémát. Az antik bútor kárpitozás egy nagyszerű, praktikus és megfizethető módja annak, hogy szép, illetve egyedi bútorokkal rendezzük be otthonunkat.
A bútor kárpitozás menete
A bútorok kárpitozása régebben egy elnyújtott folyamat volt, azonban manapság már a legmodernebb technológiáknak köszönhetően ez a folyamat felgyorsult, ráadásul a korszerű megoldásoknak köszönhetően az elkészült bútorok sokkal tartósabbak is. A bútorok bevonatának különlegességét azonba nagy precizitással, kézzel végzik, a modern kárpitos mesterek is alkalmazzák a hagyományos kárpitozási technológiákat.
Az antik bútorok kárpitozását csak nagy szakértelemmel rendelkező szakember tudja kellően szépen és alaposan elvégezni, ezért érdemes mindig olyan bútor kárpitos mester segítségét kérni, aki valóban nagy gyakorlattal, tudással és tapasztalattal rendelkezik. A bútor kárpitozás során a kárpitos szakember a különféle ülő- és fekvőbútorokat párnázza, bevonja kárpittal, valamint néhány esetben díszíti is. A bútorok felújítása általában a bontással kezdődik, azaz akár a vázszerkezetig is lebontják a javítandó bútor régi kárpitját. Ezután kiválasztják a megfelelő szerkezetet, valamint javítják a meglévő felületet. Majd elkészítik a stabil tartószerkezetet, melyet hevederezésnek neveznek. Ezt követően kerül sor a rugózat elkészítésére, majd az alappárnázatot, illetve a felsőpárnázatot készítik el. A folyamat utolsó eleme a szövet rádolgozása a bútorra, melyet díszszeggel vagy ragasztóanyaggal tisztáznak el.
Az antik bútorok kárpitozása során nagy figyelmet fordítanak arra, hogy a politúrozott bútorok felhólyagosodását, kivilágosodását elkerüljék, hiszen ez a későbbiekben felhullámosodáshoz vezethet. Az antik bútorokat éppen ezért óvni kell a nedvességtől, karbantartásuk puha, száraz ronggyal történik.
Mennyire kifizetődő az antik bútorok újrakárpitozása?
Ha el szeretnénk kerülni egy új bútor árának kifizetését, mindenképp gazdaságosabb az újrakárpitozás mellett döntenünk. Azonban nem minden esetben lehetséges megspórolni egy új bútor árát egy régi bútor újrakárpitozásával. Nem éri meg egy olyan anyaggal újrakárpitoztatni bútorainkat, amely az előzőnél gyengébb minőségű, hiszen könnyebben kiszakad, kifakul, s így újból javításra szorul. Ezért érdemes mindig olyan bőrt, szövetet vagy műbört alkalmazni a felújítás során, amely hosszabb távon is tartós, időtálló. Tehát a bútorok újrakárpitozása kifizetődő, ha kicsit többet áldozunk rá, hogy akár 15-20 évig is zavartalanul használhassuk kedvenc kanapénkat, fotelünket.
Mikor érdemes újrakárpitozni egy bútort?
Természetesen minden esetben az egyén saját maga dönti el, hogy szeretné-e bútorát újrakárpitoztatni, azonban, ha valamely bútorunk nagyon a szívünkhöz nőtt, nehezen válunk meg tőle, s ilyen esetben érdemes elgondolkodni az újrakárpitozáson.
A bútorok mindenképp kárpitozásra szorulnak abban az esetben, ha a kárpit kifakult vagy kiégett, de a tartószerkezet még stabil. Ilyenkor csak a kárpit cseréjére van szükség, így nem kell kidobni a szeretett bútort. Amennyiben a kárpiton olyan zsírfoltok jelentek meg, melyeket a hagyományos kárpittisztítási módszerekkel már nem lehet kiszedni, akkor kárpitozással ez is megoldható. Ha a huzat megsérült vagy kilyukadt, lényegesen olcsóbb egy újrakárpitozás, mint egy teljesen új bútor megvásárlása. Érdemes abban az esetben is újrakárpitoztatni bútorunkat, ha meguntuk a jelenlegi dizájnját, hiszen teljesen újjá varázsolhatjuk egy modernebb stílusú kárpittal. Textilbőr esetén előfordulhat, hogy az ülőfelület megkeményedik, szétrepedezik, ilyenkor az eredeti bútort egy új szövettel újrakárpitozhatjuk, amivel nagyon szép eredményt érhetünk el. A kanapék, fotelek karfáján gyakran elzsírosodik az anyag, azonban egy bőrkanapé igen értékes bútor, így kidobni emiatt nem érdemes, újrakárpitozással egyszerűen orvosolható a probléma. Ha kedvenc ülőgarnitúránk esetleg elkezd nyikorogni, recsegni, akkor a bútor ülőrészén kicserélhető a szivacs, esetleg a régi rugókat is lecserélhetjük szivacsra. Ilyen esetekben érdemes szakemberhez fordulnunk, hiszen mindez könnyedén és megfizethető áron megoldható, így nem kell megválnunk kedvenc bútorunktól.
Amennyiben antik bútorainkat kellő figyelemmel és óvatossággal használjuk és tartjuk karban, jelentősen meghosszabbíthatjuk élettartamukat. Az antik bútorok kárpitját is sokféleképpen óvhatjuk, többek közt a megfelelő anyag kiválasztásával, valamint a különféle belső hibák (például rugótörés) szakszerű javításával. Így megelőzhető a kárpit sérülése, kiszakadása. Azonban ha erre mégis sor kerül, fontos, hogy tapasztalt szakembert keressünk a munka elvégzéséhez, hogy antik bútorunk javítása, kárpitozása gyakorlott és biztos kézbe kerüljön.